Product UC25-S30-IOL
Capacitive Sensor
Ident. no.: 100050170- M30 × 1.5 threaded barrel
- Plastic, PA12‐GF30
- Digital potentiometer
- Three different teach functions
- Can be parameterized via IOL
- Two switching outputs, can be parameterized independently
- Highly visible LED

General data
| EAN | 4047101670486 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 85365019000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 124 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO/NC programmable, PNP/NPN |
| Communication protocol | IO-Link |
| Electrical connection | Stranded wires, Open end |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -40…+60 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
Approval/Declaration
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
Catalog (CAT)
Configuration Software
Manual
Product Catalog Pages
Product Overview
Functional accessories
|
USB-2-IOL-0002
IO-Link Master with integrated USB port |
6825482 |

