Product TBIL-S3-8DIP
I/O Hub for connection of digital signals to IO-Link Master
8 Digital Inputs, 8 M8 Ports
Ident. no.: 100002594- Glass fiber reinforced housing
- Shock and vibration tested
- Fully potted module electronics
- Protection classes IP65, IP67, IP69K

General data
| EAN | 4047101465686 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250307 -/- Technology module (periphery) |
| Customs tariff number | 8536698000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 160 g |
Technical Data
| Fieldbus Protocol | IO-Link |
| Signal type | Digital input |
| Connection technology signal | M12 |
| Device type | I/O hub, I/O Module, Compact station |
| Ambient temperature | -40…+70 °C |
| Protection class | IP65/IP67/IP69K |
| Approvals | cULus |

