Product REM-190SA0S-IOL32B-H1141
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
IO-Link
Industrial Line
Ident. no.: 100018242- Synchro flange, Ø 36 mm
- Solid shaft, Ø 6.35 mm × 12.5 mm
- Magnetic measuring principle
- Shaft material: stainless steel
- IP67 rated on the shaft side
- ‐40…+85 °C
- Max. 4000 rev/min
- 18….30 VDC
- M12 x 1 male connection, 4-pin
- Singleturn resolution 14 bit scalable, default 14 bit
- Multiturn resolution scalable only to 18 bits over total resolution, default 18 bits
- Total resolution 32 bit scalable, default 32 bit

General data
| EAN | 4047101523768 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9031808085 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 286 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Magnetic |
| Output type | Absolute multiturn |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 6.35 |
| Flange diameter | Ø 36 mm |
| Flange type | Synchro flange |
| Operating voltage | 18…30 VDC |
| Communication protocol | IO-Link |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP67 |
| Protection class | IP67 |

