Product RES-192SA0S-IOL14B-H1141
Absolute Rotary Encoder - Singleturn
IO-Link
Industrial Line
Ident. no.: 100020148- Synchro flange, Ø 36 mm
- Solid shaft, Ø 6.35 mm × 12.5 mm
- Magnetic measuring principle
- Shaft material: stainless steel
- IP67 rated on the shaft side
- ‐40…+85 °C
- Max. 4000 rev/min
- 10-30 VDC
- SSI (Binary Code)
- M12 connection, 8-pin
- 360° resolved in 14 bit (16384 positions)

General data
| EAN | 4047101544923 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9031808085 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 220 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Magnetic |
| Output type | Absolute singleturn |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 6.35 |
| Flange diameter | Ø 36 mm |
| Flange type | Synchro flange |
| Measuring range | 0…360° |
| Operating voltage | 18…30 VDC |
| Communication protocol | IO-Link |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP67 |
| Protection class | IP67 |

