Product RES-193B10E-IOL14B-H1141
Absolute Rotary Encoder - Singleturn
IO-Link
Industrial Line
Ident. no.: 100020152- Flange with slotted flex mount, Ø 46 mm
- Hollow shaft, Ø 10mm
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- IP67 rated on the shaft side
- ‐40…+85 °C
- Max. 4000 rev/min
- 10-30 VDC
- SSI (Binary Code)
- M12 connection, 8-pin
- 360° resolved in 14 bit (16384 positions)

General data
| EAN | 4047101544893 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 270 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Magnetic |
| Output type | Absolute singleturn |
| Shaft Type | Blind hole shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 10 |
| Flange diameter | Ø 46 mm |
| Flange type | Flange with stator coupling |
| Measuring range | 0…360° |
| Operating voltage | 18…30 VDC |
| Communication protocol | IO-Link |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP67 |
| Protection class | IP67 |

