Product BC2-EM08-UN8X-V1131
Capacitive Sensor
Ident. no.: 100021820- M8 × 1 threaded barrel
- Stainless steel housing, probe made of PBT
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 3-wire, 18…30 VDC
- Adjustable NC/NO contact
- Factory-set NO contact
- 3-pin connector device, M8 × 1

General data
| EAN | 4047101529104 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 17 g |
Technical Data
| Function | Level detection |
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M8 x 1 |
| Rated switching distance | 2 mm |
| Operating voltage | 18…30 VDC |
| Output function | NO/NC (NO pre-set), NPN |
| Electrical connection | Connector, M8 × 1 |
| Housing material | Stainless steel |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

