Product BCE5-S18-AN6X
Capacitive Sensor
With Potentiometer
Ident. no.: 100026659- M18 × 1 threaded barrel
- Plastic, PA12‐GF30
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101537413 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 109 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 7.5 mm |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, NPN |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -10…+60 °C |
| Protection class | IP65 |
| Approvals | UL |

