Product LT9E-Q21-LI0X3-H1141
EZ-Track Linear Displacement Transducer
Ident. no.: 100032697- EZ-Track Linear Displacement Transducer

General data
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Design | Profile |
| Measuring principle | Magnetostrictive |
| Measuring range | 228.6 mm [9.00 in] |
| Output function | Analog output |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, AL |
| Ambient temperature | -40…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | CE, FM C1D2 |

