Product PT1VR-1121-U6-DT043P
Pressure Transmitter
Ratiometric Output (3-Wire)
Ident. no.: 100033663- For mobile hydraulic applications
- Ceramic measuring cell
- Compact and robust design
- Excellent EMC properties
- Excellent accuracy and long-term stability
- Complies with ISO 16750-2
- Pressure range -1…0 bar rel.
- 5 VDC ± 10 %
- Ratiometric output 10…90 %
- Process connection 9/16"-18 UNF (SAE) male thread
- Plug-in device, Deutsch DT04-3P

General data
| EAN | 4047101584066 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27200614 -/- Piezoresistive sensor (absolute and relative pressure) |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 90 g |
Technical Data
| Design | Without display |
| Process connection | 9/16″-18 UNF male thread |
| Pressure type | Relative pressure |
| Pressure range bar | -1…0 bar |
| Pressure range psi | -14.5…0 psi |
| Operating voltage | 4.5…5.5 VDC |
| Electrical output | Voltage output (3-wire) |
| Voltage output | 0.5…4.5 V |
| Electrical connection | Connector, Deutsch DT04-3P |
| Housing material | Stainless-steel/Plastic, 1.4404 (AISI 316L)/polyarylamide 50 % GF UL 94 V-0 |
| Material pressure transducer | Ceramic Al₂O₃ |
| Medium temperature | -40…+125 °C |
| Ambient temperature | -40…+100 °C |
| Protection class | IP69K |

