Product TB-EM30WD-H1147-EX/C53
HF Read/Write Head
For Explosion Hazardous Areas or Areas with Extreme Requirements (e.g. Food Industry) and Bus Line Topology with TBEN-*
Ident. no.: 100036843- M30 × 1.5 threaded tube
- Stainless steel 1.4404
- Front cap made of liquid crystal polymer
- High protection class IP69K for harsh environments
- Special double-lip seal
- Protection against all common acidic and alkaline cleaning agents
- Suitable for applications in the food industry
- Laser-engraved label, permanently legible
- Device without end termination
- Device may only be operated in line topology TBEN-S*-2RFID-* or TBEN-L*-4RFID-*
- Max. 32 nodes per line or connection permitted
- Use a corresponding terminating resistor (see accessories)
- Observe the performance of the power supply, especially when turned on, and the maximum current carrying capacity of the cables
- Observe the voltage drop on the line
- The maximum possible length of the spur line is 2 m
- The maximum possible length of the bus is 50 m
- By default, a command can only be processed by one read/write head, making HF bus mode suitable for static applications and slow dynamic applications
- In continuous HF bus mode, a command is executed simultaneously on all read/write heads in a bus topology. The recorded data is stored in the ring buffer of the module
- The read/write head is automatically assigned an address
- For different application requirements, the address and can be parameterized
- Powered and operated only via connection to BL ident interface module
- Electrical connection only via BL ident extension cable
- ATEX category II 3 G, Ex zone 2
- ATEX category II 3 D, Ex zone 22

General data
| EAN | 4047101591569 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27280401 -/- Identification RFID |
| Customs tariff number | 8471900000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 109 g |
Technical Data
| Technology | HF RFID |
| Radio communication and protocol standards | ISO 15693, NFC Typ 5 |
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Read/Write distance max. | 45 mm |
| Mounting | Flush |
| Fieldbus Protocol | Connection to RFID interface |
| Suitable for bus mode to TBEN-*. | Yes |
| Housing material | Stainless steel, 1.4404 (AISI 316L) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Approvals | ATEX II 3 G, ATEX II 3 D |
Data Sheets
ATEX Approval
Brochure/Folder/Flyer (BRO)
CAD File
Calculation Tool for HF Bus Mode
Configuration Manual
Configuration Software
Firmware
Manufacturer's Declaration
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
PN-M30
Protective nut for M30 x 1 threaded barrel devices; material: Stainless steel A2 1.4305 (AISI 303) |
6905308 |
|
BSS-30
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901319 |

