Product BI2-G12-Y0
Inductive Sensor
Ident. no.: 1005450- Threaded barrel, M12 x 1
- Chrome-plated brass
- DC 2-wire, nom. 8.2 VDC
- Output acc. to EN 60947-5-6 (NAMUR)
- Cable connection

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 96.46 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 2 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | Nom. 8.2 VDC |
| Output function | NAMUR |
| Switching frequency | 5.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Mounting accessories
|
BST-12B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947212 |
Functional accessories
|
IMX12-DI01-2S-2T-0/24VDC
Isolating switching amplifier, 2-channel; SIL2 acc. to IEC 61508; Ex-proof version; 2 transistor outputs; input Namur signal; ON/OFF switchable monitoring of wire-break and short-circuit; toggle between NO/NC mode; signal doubling; removable screw terminals; 12.5 mm wide; 24 VDC power supply |
7580020 |

