Product NI40-CP80-FZ3X2-B1131
Inductive Sensor
Ident. no.: 1341590- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 382.2 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Rated switching distance | 40 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | Connection programmable, 2-wire |
| Switching frequency | 0.010 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

