Product NI50-CP80-VP4X2-B1141
Inductive Sensor
With Increased Switching Distance
Ident. no.: 1501696- Rectangular, height 41 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Large sensing range
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- 7/8" male connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 377.21 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 80 x 80 x 41 mm, CP80 |
| Rated switching distance | 50 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.10 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Sn + |

