Product NI30-Q130-VP4X2-B2141
Inductive Sensor
Ident. no.: 1518001- Rectangular, height 48 mm
- Active face in front
- Plastic, PBT
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- 7/8" male connector

General data
| EAN | 4047101071221 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 7326908688 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 648 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 130 x 57 x 48 mm, Q130 |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.060 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

