Product RM-109SA0C-9D38B-H1151
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
Industrial Line
Ident. no.: 1545888- Ø 42 mm clamping flange
- Solid shaft, Ø 1/4" x 1/2"
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- Protection class IP69K on the shaft side
- ‐40…+85°C
- max. 4000 rev/min
- 10-30 VDC
- CANopen DS 406 V4.0
- M12 connection, 5-pin

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9029108000 |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Absolute multiturn |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D | 0.25 in |
| Flange diameter | Ø 42 mm |
| Flange type | Clamping flange |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Communication protocol | CANopen |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP69K |

