Product BIM-EM18M-AP4X-H1141
Magnetic Field Sensor
Magnetic-inductive Proximity Sensor
Ident. no.: 1579933- Threaded barrel, M18 x 1
- Stainless steel, 1.4301
- Rated operating distance 90 mm with DMR31-15-5 magnet
- DC 3‐wire, 10…65 VDC
- NO contact, PNP output
- Male connector, M12 x 1

General data
| EAN | 4047101201079 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270104 -/- Magnetic inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8538100000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 54 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 90 mm |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, 1.4301 (AISI 304) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Magnetic-inductive |

