Product BI20-Q20-VP45X2LD
Inductive Sensor
For Use in Vehicle Board Nets
Ident. no.: 1584047- Rectangular, height 20 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT-GF30-V0
- For vehicle board nets, 12 V and 24 V
- Increased interference immunity 100 V/m radiated acc. ISO 11452-4 and 100 mA BCI acc. to ISO 11452-2
- Load-dump protection acc. to DIN ISO 7637-2 (SAE J 113-11)
- Extended temperature range
- High protection class IP68/IP69K
- Protection against salt spray and rapid temperature change
- Laser engraved label, permanently legible
- DC 4-wire, 8.4…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101318968 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8537109170 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 158 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 68 x 40 x 20 mm, Q20 |
| Rated switching distance | 20 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 8.6…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.50 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | Commercial vehicle specification, Sn + |

