Product BI1.5-H08K-AP6X-V1131
Inductive Sensor
Ident. no.: 1604330- Smooth barrel, Ø 8 mm
- Stainless steel, 1.4301
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M8 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101146653 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 9 g |
Technical Data
| Design | Smooth barrel |
| Construction size | Ø 8 mm |
| Rated switching distance | 1.5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 3.0 kHz |
| Electrical connection | Connector, M8 × 1 |
| Housing material | Metal, 1.4301 (AISI 304) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

