Product RU40U-M18MS-UP8X2-H1151
Ultrasonic Sensor
Diffuse Mode Sensor
Ident. no.: 1610009- Rectangular transducer front
- Cylindrical housing M18, potted
- Connection via M12 x 1 male
- Temperature compensation
- Blind zone: 2.5 cm
- Range: 40 cm
- Resolution: 0.5 mm
- Aperture angle of sonic cone: ±15 °
- 1 × switching output, PNP
- Teachable settings
- NO/NC programmable

General data
| EAN | 4047101370263 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27272803 -/- Ultrasonic proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 71 g |
Technical Data
| Function | Proximity |
| Operating mode | Time of Flight |
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Radiation direction | side |
| Range | 25…400 mm |
| Resolution | 0.5 mm |
| Operating voltage | 15…30 VDC |
| Switching element function | NO/NC |
| Output function | PNP |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, CuZn, Nickel Plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | CE, cULus |
| Special features | Compact |
Data Sheets
Approval/Declaration
Manual
Product Catalog
Product Catalog Pages
Quick Start Guide
Functional accessories
|
TX1-Q20L60
Teach adapter for inductive encoders, linear position, angle, ultrasonic and capacitive sensors |
6967114 |
|
VB2-SP2
Teach adapter for ultrasonic sensors, types RUN and RUR |
U0886-29 |

