Product NI100U-K90SR-VP4X2-B1141
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
Ident. no.: 1625894- Rectangular, height 60 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Factor 1 for all metals
- Increased switching distance
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- Auto-compensation protects against pre-damping
- One-sided fitting possible
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- 7/8" male connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 779.38 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 130 x 75 x 60 mm, K90SR |
| Rated switching distance | 100 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |

