Product NI8U-EM12-AP6X-H1141
Inductive Sensor
Ident. no.: 1644340- Threaded barrel, M12 x 1
- Stainless steel, 1.4301
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- Auto-compensation protects against pre-damping
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101133134 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 28 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Stainless steel, 1.4301 (AISI 304) |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
EPLAN Electric P8
Product Catalog Pages
Product Flyer
Mounting accessories
|
BST-12B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947212 |

