Product BI8-Q10-VP6X2-0.2-RS4.4T
Inductive Sensor
Ident. no.: 1662097- Rectangular, height 10.8 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- DC 4-wire, 10…30 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Cable with male end M12 x 1

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 34.72 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 42 x 25 x 10.8 mm, Q10 |
| Rated switching distance | 8 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 1.0 kHz |
| Electrical connection | Cable with connector, M12 × 1 |
| Cable length (L) | 0.20 m |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

