Product BI4-EG12-AP6X/S1751
Inductive Sensor
With FM Approval
Ident. no.: 1690798- Threaded barrel, M12 x 1
- Stainless steel, 1.4301
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 127.1 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 4 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 2.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Stainless steel, 1.4301 (AISI 304) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | FM C1D2 |

