Product SI3.5-K10-AN7
Inductive Sensor
Slot-type
Ident. no.: 1719000- Slot sensor, height 10 mm
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- TTL compatible
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101149050 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | PL |
| Weight | 14 g |
Technical Data
| Design | Slot sensor |
| Construction size | 19 x 15 x 10 mm, K10 |
| Slot width | 3.5 mm |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, NPN |
| Switching frequency | 2.0 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 0.50 m |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

