Product RM-105SA1C-9N43B-B3M12
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
Industrial Line
Ident. no.: 200010769- Ø 58 mm clamping flange
- Solid shaft, Ø 3/8" x 7/8"
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- IP67 rated on shaft side
- -40…+80 °C
- Max. 9000 rpm
- 10…30 VDC
- Ethernet/IP
- M12 x 1 male connector for power, 4-Pin A-code
- (2X) M12 female connector for data, 4-pin-D-code
- Singleturn resolution scalable to 19 bit (default 18 bit)
- Multiturn resolution scalable to 24 bit (default 12 bit)

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9031499000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Absolute multiturn |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 9.525 |
| Shaft diameter D | 0.375 in |
| Flange diameter | Ø 58 mm |
| Flange type | Clamping flange |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Communication protocol | EtherNet/IP |
| Electrical connection | Connector, 3 x M12 |
| Housing material | Aluminium |
| Ambient temperature | -40…+80 °C |
| Protection class shaft | IP67 |
| Protection class | IP67 |

