Product BC10-M30K-RZ3X-B3131
Capacitive Sensor
Ident. no.: 2503023- M30 × 1.5 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- Fine adjustment via potentiometer
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- NC contact
- 1/2" connector

General data
| EAN | 4047101202045 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8517620010 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 133 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Operating voltage | 20…250 VAC |
| Output function | NC contact, 2-wire |
| Electrical connection | Connector, 1/2″ |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

