Product BC3-M12-AP6X-H1141
Capacitive Sensor
Ident. no.: 2601011- M12 × 1 threaded barrel
- Chrome-plated brass
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 × 1 connector

General data
| EAN | 4047101261387 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 37 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 3 mm |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | UL |

