Product BC3-S12-AN6X
Capacitive Sensor
Ident. no.: 2601300- M12 × 1 threaded barrel
- Plastic, PA12‐GF30
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101090512 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 69 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 4.5 mm |
| Output function | NO contact, NPN |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | UL |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Product Overview
Mounting accessories
|
BST-12B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947212 |

