Product BI4-G12-ADZ32X-0.2-SB3T
Inductive Sensor
Ident. no.: 4205098- Threaded barrel, M12 x 1
- Chrome-plated brass
- AC 2‐wire, 20–250 VAC
- DC 2-wire, 10–300 VDC
- NO contact
- 1/2" male connector

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 53.56 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M12 x 1 |
| Rated switching distance | 4 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Cable with connector |
| Cable length (L) | 0.20 m |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD STP File
Catalog (CAT)
Individual data sheet
Mounting accessories
|
BST-12B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947212 |

