Product BI2-CRS260-ADZ30X2-B3131/S34
Inductive Sensor
For High Pressures
Ident. no.: 4275493- Smooth barrel, stainless steel, 1.4305
- Ø 12.7 mm
- Housing, GD-Zn, chromated
- Admissible pressure static/dynamic 200/100 bar
- Magnetic-resistant (insensitive to magnetic DC and AC fields)
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 1/2" male connector

General data
| EAN | 4047101018936 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 180 g |
Technical Data
| Design | Smooth barrel |
| Construction size | Ø 12.7 mm |
| Rated switching distance | 2 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 1/2″ |
| Housing material | Metal, 1.4305 (AISI 303) |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Pressure resistant |

