Product BI20-EGT30F-AP6X-H1141
Inductive Sensor
Stainless Steel Front
Ident. no.: 46147100- Threaded barrel, M30 x 1.5
- Stainless steel, 1.4305, PTFE-coated
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101663709 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | LK |
| Weight | 133 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 20 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 0.10 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Stainless steel, 1.4305 (AISI 303), PTFE-coated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | All-metal sensor, Pressure resistant |

