Product BI10-EM30D-VP6X/S120
Inductive Sensor
For Harsh Environments and Temperatures up to 120°C
Ident. no.: 4617035- Threaded barrel, M30 x 1.5
- Stainless steel, 1.4571
- Viton sealing ring
- Protection class IP68/IP69K
- For temperatures up to +120 °C
- PTFE front cap
- Climate-proof
- Resistance to cooling lubricants, cutting and grinding oils
- Suitable for applications in the food industry
- DC 4-wire, 10…30 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101170788 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 300 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.10 kHz |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Stainless steel, 1.4571 (AISI 316Ti) |
| Ambient temperature | -25…+120 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | Wash down |

