Product BIM-PST-AN6X W/KLP80
Magnetic Field Sensor
For Pneumatic Cylinders
Ident. no.: 4624191- Rectangular, height 16 mm
- Active face in front
- Plastic, PA12‐GF30
- Magnetic-inductive sensor
- DC 3‐wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- Cable connection

General data
| EAN | 4047101157840 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270104 -/- Magnetic inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 69 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 23 x 14 x 16 mm, PST |
| Cylindrical design | Round cylinder |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, NPN |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog (CAT)
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
KLP 25 MONTAGESET
Mounting on round cylinders; cylinder diameter 8…25 mm; material: Metal CuZn; two tie bolts (material: Metal CuZn), cylinder screw M3 x 20 |
69653 |
|
KLP 80-VA
Mounting on round cylinders; cylinder diameter 25…80 mm; material: Metal A2 1.4301 (AISI 304); two tie bolts (material: Metal CuZn, alternatively metal A2 1.4301 / AISI 304) cylinder screw M3 x 20; (DIN 912-A20) |
69654 |
|
KLP 200-VA
Mounting on round cylinders; cylinder diameter 80…200 mm material: Metal A2 1.4301 (AISI 304); two tie bolts (material: Metal CuZn, alternatively metal A2 1.4301 / AISI 304) cylinder screw M3 x 20; (DIN 912-A20) |
6965302 |

