Product NI5-K11-AP6X-H1141
Inductive Sensor
Ident. no.: 4661102- Smooth barrel, Ø 11 mm
- Plastic, PA12‐GF30
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101102598 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 23 g |
Technical Data
| Design | Smooth barrel |
| Construction size | Ø 11 mm |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Switching frequency | 2.0 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

