Product BIM-AKT-AP6X-0.2-RS4T/S235 W/KLA1
Magnetic Field Sensor
Magnetic-inductive Proximity Sensor
Ident. no.: 4675097- Rectangular, height 15 mm
- Concentric active face
- Plastic, PA12‐GF30
- Increased sensitivity
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end, M12 x 1

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270104 -/- Magnetic inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 44.94 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 28 x 30 x 15 mm, AKT |
| Cylindrical design | Profile cylinder |
| Operating voltage | 10…30 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Cable with connector, M12 × 1 |
| Cable length (L) | 0.20 m |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30 |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

