Product BTS-DSU35-EBE3-US
Mounting Accessories
Actuation Kit
Ident. no.: 6901071- Actuator made of plastic
- End position damped
- 6.2-mm-wide stainless steel target to compensate for application-specific higher tolerances (e.g. due to rubber seals)
- End positions (open/closed) freely adjustable in a range of 360°, in increments of 4°
- Displays rotatable by 90°
- Scale division as an adjustment aid
- Hole pattern on flange: 30 × 80 mm (30 × 130 mm)
- Connection shaft (shaft extension) height: 20 mm/Ø: max. 30 mm
- Mounting screws with US thread for sensor and actuator are included

General data
| EAN | 4047101198676 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | US |
| Weight | 34.04 g |
Technical Data
| Accessory type | Actuator (puck) |
| For use with | Dual sensors |
| Construction size | 36 mm |
| Housing diameter | Ø 40 mm |
| Housing material | Plastic, ABS |

