Product TW-BD10X1.5-19-B128
HF Tag
Ident. no.: 6901384- M10 bolt tag with yellow cap
- EEPROM, memory 128 byte
- Tighten by hand only, max. 0.56 Nm

General data
| EAN | 4047101198775 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27280401 -/- Identification RFID |
| Customs tariff number | 8523510000 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 5 g |
Technical Data
| Technology | HF RFID |
| Memory type | EEPROM |
| Design | Hard tag with thread |
| Housing diameter | Ø 10 mm |
| Mounting | On metal |
| Memory size | 128 Byte |
| Freely usable memory | 112 Byte |
| Housing material | Plastic, Delrin |
| Active area material | Plastic, PA6.6, yellow |
| Temperature during read/write access | -25…+85 °C |
| Temperature outside detection range | -45…+85 °C |
| Protection class | IP67/IP69K |

