Product SG40/2
Mounting Accessories
Protective housing
Ident. no.: 69497- Protective housing
- Plastic: ULTEM
- Temperature resistant up to +170 °C, especially UV and ozone resistant; Protection class IP68, 5 m wg

General data
| EAN | 4047101113297 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 8536504000 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 206 g |
Technical Data
| Accessory type | Protective housing |
| For use with | Rectangular sensors |
| Construction size | 143 x 67 x 50 mm |
| Housing material | Plastic, Ultem |
| Ambient temperature | -30…+170 °C |
| Protection class | IP68 |

