Product TNSLR-Q42TWD-H1147/C53
HF Read/Write Head
For Bus Line Topology with TBEN-*
Ident. no.: 7030733- Rectangular, height 42.5 mm
- Active face on top
- Plastic, PA12-GF30
- Device without end termination
- Device may only be operated in line topology TBEN-S*-2RFID-* or TBEN-L*-4RFID-*
- Max. 32 nodes per line or connection permitted
- Use a corresponding terminating resistor (see accessories)
- Observe the performance of the power supply, especially when turned on, and the maximum current carrying capacity of the cables
- Observe the voltage drop on the line
- The maximum possible length of the spur line is 2 m
- The maximum possible length of the bus is 50 m
- By default, a command can only be processed by one read/write head, making HF bus mode suitable for static applications and slow dynamic applications
- In continuous HF bus mode, a command is executed simultaneously on all read/write heads in a bus topology. The recorded data is stored in the ring buffer of the module
- The read/write head is automatically assigned an address
- For different application requirements, the address and can be parameterized
- Powered and operated only via connection to BL ident interface module
- Electrical connection only via BL ident extension cable

General data
| EAN | 4047101419429 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27280401 -/- Identification RFID |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | CN |
| Weight | 143 g |
Technical Data
| Technology | HF RFID |
| Radio communication and protocol standards | ISO 15693, NFC Typ 5 |
| Design | Rectangular |
| Construction size | 67.7 x 42.5 x 42.5 mm, Q42 |
| Read/Write distance max. | 215 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Fieldbus Protocol | Connection to RFID interface |
| Suitable for bus mode to TBEN-*. | Yes |
| Housing material | Plastic, PA12-GF30, Black |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |

