Product LTX8E-R10-LU0X3-H1151
EZ-Track Linear Displacement Transducer
Analog
Ident. no.: LT1101- EZ-Track Linear Displacement Transducer
- 16-bit resolution
- Adjustable measuring range
- Operating temperature rod -40 °C…+105 °C
- Operating temperature electronics -40 °C…+85 °C
- Protection class IP68
- 7…30 VDC supply voltage
- Analog output 4…20 mA
- M12 × 1 connector

General data
| EAN | 4047101593105 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270703 -/- Magnetostrictive linear position sensor |
| Customs tariff number | 9030333800 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1739 g |
Technical Data
| Design | Rod |
| Measuring principle | Magnetostrictive |
| Measuring range | 203.2 mm [8.00 in] |
| Operating voltage | 7…30 VDC |
| Output function | Analog output, Differential or common ground (see manual) |
| Voltage output | 0…10 V |
| Current output | 4…20 mA |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Metal, AL, Black |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Approvals | CE |

