Product RU50L-S18-AN8X
Ultrasonic Sensor
Retroreflective Sensor
Ident. no.: 100002166- Smooth sonic transducer face
- Cylindrical housing S18, potted
- Connection via cable, 2 m
- Teach range adjustable via adapter
- Temperature compensation
- Teach-in range: 5…49 cm
- Aperture angle of sonic cone: ±20 °
- NPN switching output, NO contact
- Switching range adjustable

General data
| EAN | 4047101459661 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27272802 -/- Retroreflective ultrasonic sensor |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 111 g |
Technical Data
| Function | Retroreflective |
| Operating mode | Time of Flight |
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Radiation direction | straight |
| Range | 50…500 mm |
| Resolution | 0.2 mm |
| Operating voltage | 15…30 VDC |
| Switching element function | NO contact |
| Output function | NPN |
| Electrical connection | Cable |
| Cable length (L) | 2.0 m |
| Housing material | Plastic, LCP, Yellow |
| Ambient temperature | -20…+50 °C |
| Protection class | IP67 |
| Approvals | CE, cULus |
| Special features | Compact |

