Product NI30-Q130WD-ADZ30X2-B1131
Inductive Sensor
For harsh environments
Ident. no.: 100003890- Rectangular, height 40 mm
- Active surface over the entire front
- Plastic, PPS-GF30
- High protection class IP69K for harsh environments
- Protection against all common acidic and alkaline cleaning agents
- Laser engraved label, permanently legible
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 7/8" male connector

General data
| EAN | 4047101489071 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 420 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 130 x 57 x 40 mm, Q130 |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 7/8″ |
| Housing material | Plastic, PPS-GF30, Black |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68/IP69K |
| Special features | Wash down |

