Product TW860-960-Q13L38-M-B112
UHF Tag
Ident. no.: 100003977- 2-h exposure of engine oil
- 2-h exposure of salt water (salt content 10 %)
- EEPROM, memory 112 byte
- TID memory: 12 byte
- For direct mounting on metal

General data
| EAN | 4047101490787 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27280401 -/- Identification RFID |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | CH |
| Weight | 2 g |
Technical Data
| Technology | UHF RFID |
| Region (UHF) | Global (860…960 MHz),ETSI (865…868 MHz),FCC (902…928 MHz) |
| Memory type | EEPROM |
| Design | Hard tag |
| Construction size | 13 x 38 mm |
| Mounting | On metal |
| Memory size | 112 Byte |
| Freely usable memory | 64 Byte |
| EPC memory | 16 byte |
| Active area material | Plastic, black |
| Temperature during read/write access | -20…+70 °C |
| Temperature outside detection range | -20…+70 °C |
| Protection class | IP67 |

