Product PS310-2.5V-01-2UPN8-H1141
Pressure Sensor
Relative Pressure: -1…2.5 Bar
Ident. no.: 100004759- 4-digit, 2-color (red/green), 12-segment display, rotatable by 180°
- Housing is rotatable after mounting the process connection
- Ceramic measuring cell
- 18…33 VDC
- NO/NC contact, PNP/NPN output, IO-Link
- Process connection G1/4" female thread
- Plug-in device, M12 × 1

General data
| EAN | 4047101504637 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27200614 -/- Piezoresistive sensor (absolute and relative pressure) |
| Customs tariff number | 90262020000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 275 g |
Technical Data
| Design | With display |
| Process connection | G 1/4'' female thread |
| Pressure type | Relative pressure |
| Pressure range bar | -1…2.5 bar |
| Pressure range psi | -14.5…36.26 psi |
| Operating voltage | 18…33 VDC |
| Electrical output | 2 × switching output, IO-Link |
| Communication protocol | IO-Link |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Stainless-steel/Plastic, 1.4404 (AISI 316L)/Grilamid TR90 UV/Elastollan C 65 A 15 HPM 000/Ultramid A3X2G5 |
| Materials (contact with media) | Stainless steel 1.4404 (AISI 316L), Al₂O₃, FKM |
| Medium temperature | -30…+80 °C |
| Ambient temperature | -40…+80 °C |
| Protection class | IP66/IP67/IP69K |
| Approvals | CE, Metrological certification (RUS), cULus |
Data Sheets
Approval
Catalog (CAT)
Configuration File
Configuration Software
IO-Link Parameters
Manual
Product Catalog
Product Flyer
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
FAM-30-PA66
Mounting bracket; variable wrench size 24–30 mm; removable labeling plate 20 × 9 mm |
100018384 |
Functional accessories
|
USB-2-IOL-0002
IO-Link Master with integrated USB port |
6825482 |

