Product REM-E-195T10C-IOL32B-H1141
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
IO-Link
Efficiency Line
Ident. no.: 100021186- Ø 58 mm clamping flange
- Solid shaft, Ø 10mm x 20mm
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- Protection class IP64 on housing and shaft side
- ‐20…+70 °C
- Max. 4000 rpm (continuous operation 2000 rpm)
- Energy harvesting technology
- 18….30 VDC
- M12 x 1 male connection, 4-pin
- Singleturn resolution 14 bit scalable, default 14 bit
- Multiturn resolution scalable only to 18 bits over total resolution, default 18 bits
- Total resolution 32 bit scalable, default 32 bit

General data
| EAN | 4047101528060 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Customs tariff number | 9026204000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 338 g |
Technical Data
| Encoder line | Efficiency-Line |
| Technology | Magnetic |
| Output type | Absolute multiturn |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 10 |
| Flange diameter | Ø 58 mm |
| Flange type | Clamping flange |
| Operating voltage | 18…30 VDC |
| Communication protocol | IO-Link |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -20…+70 °C |
| Protection class shaft | IP64 |
| Protection class | IP64 |
Data Sheets
Approval/Declaration
CAD File
Catalog
Configuration File
Configuration Software
Manual
Mounting accessories
|
RA-BC-20-06-10
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 6 mm, d2 = 10 mm |
100048779 |
|
RA-BC-20-08-10
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 8 mm, d2 = 10 mm |
100048781 |
|
RA-BC-20-10-10
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048782 |
|
RA-BC-20-10-12
Bellows coupling with aluminum hub Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048783 |
|
RA-BC-E-20-06-10
Stainless steel bellows coupling Ø 20 mm; d1 = 6 mm, d2 = 10 mm |
100048786 |
|
RA-BC-E-20-10-10
Stainless steel bellows coupling Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048787 |
|
RA-BC-E-20-10-12
Stainless steel bellows coupling Ø 20 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048788 |
|
RA-SDC-30-10-10
Spring disc coupling Ø 30 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048792 |
|
RA-SDC-30-10-12
Spring disc coupling Ø 30 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048793 |
|
RA-HC-25-10-10
Aluminum helix coupling Ø 25 mm; d1 = 10 mm, d2 = 10 mm |
100048796 |
|
RA-HC-25-10-12
Aluminum helix coupling Ø 25 mm; d1 = 10 mm, d2 = 12 mm |
100048797 |

