Product RI-12H8E-4A1024-H1181
Incremental Hollow Shaft Rotary Encoder
Industrial Line
Ident. no.: 100025031- Flange with slotted flex mount, Ø 63mm
- Hollow shaft, Ø 15mm
- Optical measuring principle
- Shaft material, stainless steel
- Protection class IP67 on housing and shaft side
- ‐40…+85 °C
- Max. 6000 rpm (continuous operation 3000 rpm)
- 5 VDC
- Male connector, M12 x 1 , 8-pole
- RS422 with inverted signals
- Pulse frequency max. 300 kHz
- 1024 pulses per revolution

General data
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270502 -/- Encoder, incremental |
| Customs tariff number | 9031499000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Encoder line | Industrial-Line |
| Technology | Optical |
| Output type | Incremental |
| Shaft Type | Hollow shaft |
| Shaft diameter D (mm) | 8 |
| Flange diameter | Ø 63 mm |
| Flange type | Flange with stator coupling |
| Resolution, incremental | 1024 ppr |
| Output function | RS422, with inverted signals |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Die-cast zinc |
| Ambient temperature | -40…+85 °C |
| Protection class shaft | IP67 |
| Protection class | IP67 |

