Product BI10-P30SR-FZ3X2
Inductive Sensor
Ident. no.: 13420- 2 cable entries (axial, radial)
- Threaded barrel, M30 x 1.5
- Plastic, ABS
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- Programmable connection (NC or NO)
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101066890 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 9026104000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 127 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M30 x 1.5 |
| Rated switching distance | 10 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | Connection programmable, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, ABS, Black |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Data Sheets
CAD File
Catalog
Catalog (CAT)
EPLAN Electric P8
Product Catalog Pages
Mounting accessories
|
BST-30B
Mounting clamp for threaded barrel sensors, with dead-stop; material: PA6 |
6947216 |
|
BSS-30
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901319 |

