Product BI5-G18-AZ3X2-B3331
Inductive Sensor
Ident. no.: 13516- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- 1/2" connector

General data
| EAN | 4047101067316 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8536507000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 62 g |
Technical Data
| Design | Threaded barrel |
| Construction size | M18 x 1 |
| Rated switching distance | 5 mm |
| Mounting | Flush |
| Operating voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output function | NO contact, 2-wire |
| Switching frequency | 0.020 kHz |
| Electrical connection | Connector, 1/2″ |
| Housing material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Ambient temperature | -25…+70 °C |
| Protection class | IP67 |
Mounting accessories
|
BSS-18
Mounting clamp for smooth and threaded barrel sensors; material: Polypropylene |
6901320 |

