Product DNI30U-K40SR-AP4X2
Inductive Sensor
Rotation speed monitor
Ident. no.: 1500202- 2 cable entries (axial, radial)
- Smooth barrel, Ø 40 mm
- Plastic, ABS
- Large monitoring range of 60 to 3000 1/min
- Fixed start-up time delay 5 s
- Switchpoint adjustable via potentiometer
- Factor 1 for all metals
- Resistant to magnetic fields
- DC 3-wire, 10…65 VDC
- NO contact, PNP output
- Terminal chamber

General data
| EAN | 4047101069686 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 3926909989 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 168 g |
Technical Data
| Design | Smooth barrel |
| Construction size | Ø 40 mm |
| Rated switching distance | 30 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | NO contact, PNP |
| Electrical connection | Terminal chamber |
| Housing material | Plastic, ABS, Yellow |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP67 |
| Special features | Rotation speed monitoring |

