Product NI40U-CP40-VP4X2-H1141/S930
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
Ident. no.: 1540607- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Factor 1 for all metals
- Increased switching distance
- Protection class IP68
- Large coverage
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- M12 x 1 male connector

General data
| EAN | 4047101073560 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Customs tariff number | 8523510000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 224 g |
Technical Data
| Design | Rectangular |
| Construction size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Rated switching distance | 40 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating voltage | 10…65 VDC |
| Output function | Complementary contact, PNP |
| Switching frequency | 0.250 kHz |
| Electrical connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Ambient temperature | -30…+85 °C |
| Protection class | IP68 |
| Special features | uprox+, Sn +, Factor 1 |
Data Sheets
CAD File
Catalog (CAT)
Product Flyer
Quick Start Guide
Mounting accessories
|
BSS-CP40
Mounting clamp for rectangular housings 40 x 40 mm; material: Polypropylene |
6901318 |

